תכניות הלימוד בישיבה

 

עולם הלימוד

עיון.
לימוד העיון תופס נתח משמעותי מסדר היום. העיון הוא עיון ישיבתי ברמה גבוהה ביותר ונלמד  בכמה מסלולים  על ידי הרמי"ם המיוחדים לכל שיעור. לתלמידים בשיעורים הגבוהים יותר ניתנת אפשרות להצטרף למסלול מעמיק יותר בו לומדים שני סדרי עיון, או ללימוד עיון יסודי ומתון עד לפסיקת ההלכה (אליבא דהילכתא).

בשיעורים א' ו-ב' משמש במקביל לר"מ חצר"מ, שמלבד היחס האישי, מאפשר פיתוח של כל אחד מהלומדים בהתאם לרמתו.

מעבר לשיעורים היומיים שנמסרים על ידי הרמי"ם שהם תלמידי חכמים גדולים ומנוסים בהעברת שיעורים בהירים ברמה גבוהה,  מתקיים מידי שבוע שיעור בעיון מפי ראש הישיבה הרב יצחק , המיועד לשיעור א'. כמו כן נמסר שיעור עיון כללי על הסוגייה  מפיו של הרב חיים סבתו ראש ישיבת מעלה אדומים המוסר שיעור באופן קבוע בישיבה זה שנים רבות. שיעורים אלה מעמיקים ומעשירים את המבט על הסוגיה מזוויות חדשות נוסף על שיעורי הרמים. 

אמונה.
לימודי האמונה תופסים מקום מאד  משמעותי בחיי הישיבה, ומעצבים את רוחה.  שיעורי האמונה הם יסודיים ועמוקים ונוגעים בנושאים רבים מאוד. הגיוון הקיים בישיבה מורגש בסגנונות ובתלמידי חכמים מבתי מדרש שונים המעבירים שיעורים שבועיים בישיבה. עם זאת הרוח המרכזית השוררת בישיבה היא  בעקבות תורתו של מרן הרא'יה קוק זצ'ל.

נפרוט מעט מנושאי השיעורים:

מרן ראש הישיבה הרב שבתי סבתו מוסר שיעורים בקהלת ובכוזרי לשיעור א', במורה נבוכים לשיעור ב', באורות הקודש לשיעור ג'. לשיעור ד' ומעלה מעביר הרב שיעורים בתיקוני זוהר בשיטתו המיוחדת, שבשפה פשוטה חודרת לעומק דברי הסוד. בנוסף לכך, מידי פעם מעביר הרב שיעור כללי לכל הישיבה בעיקר סביב המועדים.

ראש הישיבה הרב יצחק סבתו מוסר שיעור במסילת ישרים לשיעור א'; שיעור במאמרי עומק במשנת הרב קוק זצ"ל לשיעור ב' ו-ג'; לשיעור ד' ומעלה מעביר הרב שיעור ב'מידות לאור תורת א"י' - שיעור זה הוא חלק ממערך כולל אותו מוביל ראש הישיבה בהקמת מכון 'והלכת בדרכיו' העוסק בפיתוח תורת המוסר הישראלית בדור שיבת ציון.

הרמי"ם הקבועים - הרב צדוק אליאס - בבאר הגולה למהר"ל, ובמדרש רבה. הרב חיים גרינשפן - בפ"ש לאור תורת הראי"ה, הרב אליסף יעקבסון - בעין אי"ה, הרב צביאלי סקולניק - בנושאים שונים והרב יוסף מימון - ב'כנפי רוח' - נושאים שונים בבניין העולם הפנימי.

בנוסף לכך מגיעים מידי שבוע תלמידי חכמים גדולים  ומעבירים שיעור שבועי. הרב ראובן פיירמן - יסודות האמונה ועין אי"ה, הרב חן חלמיש - אורות התחיה, הרב ראובן ששון - סוגיות אמוניות בעבודת ה', הרב אחיה סנדובסקי - חסידות, הרב גבריאל גולדמן - בתנ"ך, הרב יצחק זאגא - פרשת השבוע לאור תורת הראי"ה.

במקביל לשיעורים, מתקיים בישיבה שיח אמוני עמוק ורחב במכלול מגוון של ספרים וסופרים. וכמו כן פעם בשבוע מתאספים החבר'ה בביתי האברכים לליבון הסוגיות היומיומיות.

מתוך השיעורים והשיח, הולך וצומח עולם פנימי של שייכות וחיבור עמוק לקב"ה לעם ולארץ.

הלכה.
מעבר למסגרות העיון ישנה בישיבה קבוצה של כ-30 אברכים המשתתפים במסגרת כולל ללימוד הלכה. לימוד ההלכה בכולל הוא לימוד מעמיק, בשיטת הרב שמואל קידר זצ"ל (שאף לימד בעבר בישיבה), מתוך מגמה לסיים את מבחני ההסמכה לרבנות ב-5 שנים.

מעבר ללימוד בכולל, בכל בוקר מתקיים סדר הלכה, בו רבים מהתלמידים לומדים שו"ע ומשנ"ב על הסדר, חלקם במסגרות פרטיות וחלקם בחבורות לימוד בהובלת הרמי"ם.

בנוסף, ראש הכולל הרב יעקב סבתו מעביר שיעור שבועי הפתוח לכלל התלמידים, בשיעור עוסקים בסוגיות הלכתיות מעשיות איתם נפגשים התלמידים ביום יום.

בקיאות.
לימודי הבקיאות מקבלים מקום משמעותי בישיבה, כאשר אחת השאיפות שהישיבה נוטעת בקרב התלמידים הוא היקף וסיום של כל ש"ס גמרא. רוב לימודי הבקיאות נעשים במסגרות פרטיות שהתלמידים מציבים לעצמם. בנוסף, למעוניינים מתקיים שיעור יומי בבקיאות בהיקף של כ-2 דפים ביום כולל תוכנית חזרות, עם הרב אליהו חיים דורדק. לימוד הבקיאות, מעבר לחיבור המקיף לדבר ה',  מורגש כאחד הכלים המפרים את לימוד העיון.

חיבור עמוק לתורה מתוך יראת ה' ואהבת ה'. טהרת לב ורוח, שמחה גדולה ודיבוק חברים. גם המקום הנמצא כנווה מדבר בנוף בראשית של מדבר יהודה ומרחבים הנפרשים למלא העין תורמים לישוב הדעת טהרת הלב והמחשבה ולחזון הגדול המפעם בלב בני הישיבה.

העולם הפנימי

בישיבה מאמינים כי חלק מתפקידיו של העולם הישיבתי בדורנו - דור גאולה, הוא בניית העולם הנפשי - פנימי של התלמידים. כלומר בנייה אישית של הבחור, לצד פיתוח קשר-חיים לעם ישראל השב לארצו. מהלך רוחני זה נוצר בעיקרו על ידי לימוד רחב ועמוק של דבריו  של  מרן הרב קוק וההשראה מרוחו.

סדנאות.
פעמיים בשבוע מתקיימת סדנת 'נפש חיה' בהובלת הרב אליהו חיים דורדק, שם מקבלים התלמידים כלים לפיתוח כוחות הנפש, הרגש והדמיון, כחלק מעבודת ה'.

ליווי אישי.
בישיבה זוכים התלמידים לליווי והכוונה אישיים הן מצד ראשי הישיבה, הן מצד הרמי"ם והחצרמי"ם של כל שיעור והן מצד הרב אליהו חיים דורדק והרב יובל אהרוני שכחלק מתפקידם מלווים את כלל התלמידים בישיבה. תפקיד הליווי, לתת לכל תלמיד כלים למצוא את מקומו הרוחני - להתכוונן לשליחותו, מתוך מבט עמוק על הפרט ועל הכלל. מה שברוך ד' נותן פירותיו המתוקים והבריאים במשך השנים.

תפילה וחגים.
עולם התפילה בישיבה הוא מיוחד במינו. החגים בישיבה הם אבן דרך מרכזית בבניין הרוחני של תלמידי הישיבה. בוגרי הישיבה שואבים כוח רוחני מהחגים והתפילות בישיבה לעוד שנים רבות.

התוועדויות.
מידי כחודשיים מתקיימת בישיבה התוועדות. בהתוועדות, כמו גם בסעודות שבת, מורגש איך עולם הניגון והשירה משפיע ומחלחל לנפש התלמידים ומעורר פריצה והתפתחות בעבודת ה'.