ראש הישיבה

הרב שבתי סבתו

 

הרב שבתי הכהן סבתו (נולד בי"ג באלול תש"ט, ספטמבר 1949) הוא ראש הישיבה התיכונית "נתיבות יוסף" והישיבה הגבוהה "מאור טוביה" 

שבמצפה יריחו, ורב בית הכנסת "היכל גבריאל" ביישוב בית אל שבו הוא מתגורר, כמו כן הוא מיסד מיזם "התלמוד המוקלט"

הרב שבתי סבתו נולד במצרים למשפחה יהודית יוצאת ארם צובא, היא חַלֶבּ שבצפון סוריה. סבו הרב אהרן שויקה (שוויכה) היה רב בחלב ובמצרים, נצר למשפחת רבנים ידועה, והשפעתו על משפחת סבתו הייתה רבה. בילדותו עלתה משפחתו לארץ. אביו בעל השכלה תורנית ואמו בעלת השכלה כללית. אביו עמד על כך שילדיו יקבלו השכלה כללית והשכלה תורנית ולאחר מכן יחליטו על הכיוון הלימודי המועדף עליהם. הוא למד בישיבה התיכונית נתיב מאיר.

לאחר שירותו הצבאי כחובש קרבי, הרב סבתו למד בישיבת מרכז הרב, ועוד בלומדו שם העדיף בתחילה את לימוד הבקיאות ורק לאחר מכן להתחיל בלימוד העיון, וסיים את כל הש"ס בשנה (שבעה דפים ליום). מגמה זו של לימוד, בדרך של סיני, הובילה אותו בשנת תשמ"ב לפעול בקרב אברכים ללימוד כל הש"ס. לאחר הצלחת המסלול (לאחר שבע שנים בה למדו האברכים תחת פיקוחו של הרב סבתו) החליט על הקמת ישיבת נתיבות יוסף, ישיבה תיכונית בה מושם דגש על לימוד הש"ס בהיקף.

הרב סבתו פועל בעיקר להשרשת לימוד הש"ס בהיקף (בקיאות), ולשם כך ייסד את "התלמוד המוקלט", (הש"ס המוקלט על ידי הרב שבתי סבתו) שיעורים מוקלטים על כל הש"ס (בהתחלה בקלטות ולאחרונה בתקליטור MP3).

הרב סבתו הוציא לאור עשרות חוברות בסדרת "התלמוד החזותי" - תרשימים המסייעים בהבנת סוגיות הגמרא. החוברות מיועדות ללמידה בבתי ספר. חלק מהחוברות מוחשבו בפרויקט "התלמוד החזותי המדורג".

הרב סבתו כותב שירי קודש ושלשה תקליטורים משיריו יצאו לאור תחת השם מִשִּׁירִי אֲהוֹדֶנּוּ.

בתשע"ה הוציא הרב סבתו את הסדרה ותשאני רוח, דרשות על חמישה חומשי תורה. שנה לאחר מכן יצא ספר נוסף בסדרה, על המועדים.

הרב סבתו בעל השקפה דתית לאומית. הוא מאמין בכוחו של הכלל אף בשאלות הנוגעות לארץ ישראל. לאור זאת תמך בהצעה לא לממש את תוכנית ההתנתקות בלא משאל עם.

דודיו (אחי אמו) הם פרופסור יעקב שויקה ופרופסור יצחק שווה. אחד מאחיו הוא הסופר וראש ישיבת מעלה אדומים הרב חיים סבתו. בנו הרב יצחק הוא סגן ראש הישיבה בראשותו.

הרב סבתו נשוי לרונית עובד, ולהם ששה ילדים.